Přeskočit navigaci
CZ vanaivan.cz - CZ EN vanaivan.cz - EN PL vanaivan.cz - PL VI vanaivan.cz - VI ID vanaivan.cz - ID ZH vanaivan.cz - ZH ES vanaivan.cz - ES JA vanaivan.cz - JA RU vanaivan.cz - RU SK vanaivan.cz - SK EO vanaivan.cz - EO DE vanaivan.cz - DE KO vanaivan.cz - KO IT vanaivan.cz - IT HU vanaivan.cz - HU

Vanaivan

...svět nejen pro skauty

SPORTOVNÍ DEN PRO AKTIVNÍ SENIORY JICH PŘILÁKAL VÍC NEŽ ŠEST DESÍTEK

Kopřivnice (hod) – Více než šedesátka seniorů se ve středu 10. října oddávala sportovním aktivitám v rámci Sportovního dne pro aktivní seniory, který pro ně připravil odbor sociálních věcí a zdravotnictví zdejšího městského úřadu. Jednalo se již o čtrnáctou akci v rámci projektu Kopřivnický rok aktivního stárnutí a mezigenerační spolupráce 2012. Pohybové aktivity i doprovodný program probíhaly na dvou místech.
 
Ve skautském centru Vanaivan o půl deváté odstartovali program absolventi kurzu sebeobrany pro seniory s praktickými ukázkami svého umění. Všem přítomným přihlížejícím se líbilo, jak senioři v roli žáků posílali své lektory obratně k zemi při náznaku různých forem napadení. Atmosféru poté zklidnil lektor kurzu Pavel Němec, který pobesedoval nejen o obsahu jím pořádaných kurzů, ale také o praktikách, jak se účinně bránit před napadením, a odpovídal na zajímavé dotazy. Následně se senioři přesunuli do venkovních prostor areálu Vanaivan, kde jim instruktor Adam Hyvnar předvedl své umění na horolezecké stěně a paní Žambochová vysvětlovala zájemcům o aktivní pohyb, jak správně využívat venkovní posilovací a protahovací nářadí. Oba instruktoři zvali seniory i jejich mladší rodinné příslušníky k využívání těchto aktivit v jejich areálu. Zejména venkovní posilovna je otevřena pro veřejnost celoročně a bezplatně.
 
Krátce po desáté hodině se početná seniorská skupina vydala na krytý bazén, kde pokračovala další část připraveného programu.
 
Po rozplavání v bazénu byly vyhlášeny soutěžní disciplíny – 50 m volný styl muži a ženy a 4×25 m smíšené štafety. Radost vítězů i těch, kteří doplavali s mírným zpožděním, byla živelná a sportovní atmosféra strhla ostatní přihlížející i pořadatele. Zklidnění přinesla výuka orientálního tance ve vodě pod vedením Hanky Chocholaté. Nakonec se všichni sešli v prostorách snack baru, kde proběhla beseda s paní Chocholatou s praktickými ukázkami na téma reflexní terapie. Na závěr připraveného programu proběhlo i odměnění vítězů plaveckých závodů.
 
„Obdiv zaslouží všichni účastníci akce. Jejich zápal, nadšení a aktivitu jim mohou závidět mnohem mladší ročníky. Nás jako organizátory akce těšilo, že jsme se společně aktivně bavili a přispěli tím k pohodě ducha i těla našich seniorů. To bylo také smyslem celé akce,“ podotkla Jiřina Mikulenková, jedna z organizátorek.
 
Akci hodnotili příznivě také samotní účastníci. „Já nechodívám plavat, takže je to pro mě něco mimořádného. Kdyby byla tato akce častěji, tak bych určitě chodila,“ podotkla jedna z účastnic akce. Podobný názor zastával Zdeněk Klečka: „Je dobře, že se zúčastnili nejen senioři z Kopřivnice, ale i členové klubu pěší turistiky a frekventanti kurzu sebeobrany. Přišli i nejstarší senioři, někteří se zapojili do soutěží, jiní se přišli jen podívat. Mělo by jich chodit co nejvíce, samozřejmě někteří mohou, někteří nemohou ze zdravotních důvodů.“
 
Převzato: Kopřivnické noviny